Цукровий діабет ще називають неінфекційною епідемією XXI століття. Цьогорічний Всесвітній день здоров’я 7 квітня відзначатиметься під гаслом «Переможемо діабет!».
За оцінками, у 2008 році від діабету у світі страждало 347 мільйонів чоловік, і поширеність цієї хвороби зростає, особливо в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.У 2012 році це захворювання стало безпосередньою причиною близько 1,5 мільйона випадків смерті, причому більше 80% з них припали на країни з низьким і середнім рівнем доходу. За прогнозами ВООЗ, до 2030 року діабет стане сьомою провідною причиною смерті.
Діабет є хронічним захворюванням, що розвивається, коли підшлункова залоза не виробляє достатньо інсуліну, або коли організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Інсулін - це гормон, що регулює рівень цукру в крові і дає нам необхідну для життя енергію. Якщо він не може потрапити в клітини, де окислюється в якості енергії, то вміст цукру зростає в крові до небезпечних рівнів.
Існує дві основні форми діабету. При діабеті типу 1 організм зазвичай не виробляє інсулін і потребує ін'єкції інсуліну, щоб вижити. При діабеті типу 2, що становить близько 90% випадків захворювання, організм зазвичай виробляє власний інсулін, але його недостатньо, або ж він не може бути використаний належним чином. Хворі на діабет типу 2 зазвичай мають надлишкову вагу і ведуть сидячий спосіб життя: ці два фактори підвищують потреби організму в інсуліні.
Згодом високий вміст цукру в крові може серйозно пошкодити кожну важливу систему органів, викликаючи інфаркт, інсульт, пошкодження нервів, ниркову недостатність, сліпоту, імпотенцію та інфекції, що можуть спричинити ампутацію.
Основні ідеї Всесвітнього дня здоров'я
ВООЗ виносить провідною ідеєю Всесвітнього дня здоров'я 7 квітня 2016 року тему діабету, оскільки:
1. Епідемія діабету стрімко набирає обертів в багатьох країнах, причому особливо різке зростання задокументоване в країнах з низьким і середнім рівнем доходу.
2. Значній частині випадків захворювання на діабет можна запобігти. Доведено, що прості заходи щодо зміни способу життя ефективно запобігають діабету 2 типу. Підтримка нормальної ваги, регулярне фізичне навантаження і здоровий раціон харчування можуть знизити ризик виникнення діабету.
3. Діабет піддається лікуванню. Його можна контролювати і впливати на нього, щоб уникнути ускладнень. Розширення доступу до діагностування, навчання правильній поведінці і доступне в ціновому відношенні лікування є важливими елементами заходів у відповідь.
4. Зусилля з профілактики і лікування діабету матимуть важливе значення для досягнення скорочення до 2030 року на одну третину передчасної смертності від неінфекційних захворювань.
Немає коментарів:
Дописати коментар