понеділок, 1 грудня 2014 р.

Профілактика обморожень у дітей взимку


Всім добре відомо наскільки сильно може «кусатися» мороз, але багато хто вважає, що дістати обмороження можна лише тоді, коли стовпчик термометра показує температуру набагато нижчу нульової позначки. Це не зовсім вірне уявлення, оскільки отримати сильне переохолодження та обмороження, можна навіть і при не дуже сильному морозі.
Організм людини,щоб зберегти тепло на морозі,концентрує його в середині тіла,тому першими,хто піддається обмороженню є руки та ноги,а також мочки вух,ніс, щоки та підборіддя.
Безумовно, зима є одним із яскравих періодів для дітей, адже всі дуже люблять кататися на ковзанах і санках, грати в сніжки і ліпити замки та снігову бабу. Саме такі моменти приносять в життя дитини позитивні емоції та враження. Але тривале перебування навіть на невеликому морозі під сильним вітром, може привести у дитини до переохолодження і обмороження шкіри. Дорослі зобов'язані постійно пам'ятати про те, що шкіра дитини дуже чутлива до впливу низької температури. Особливо страждають маленькі дітки, адже їх організм не пристосований до правильної регуляції теплообміну.
Дитина може отримати переохолодження навіть при нульовій температурі, перебуваючи на вулиці довгий час в нерухомому стані. Розпізнати симптоми переохолодження  досить легко: дитина тремтить, у неї бліда холодна шкіра покрита «мурашками»,втрачається чутливістьона сонлива або навпаки, збуджена, мова повільна або уривчаста, температура тіла знижена майже до 35 ° С. Зазвичай перші ознаки холодової травми проходять у дітей непоміченими. Дитина може поскаржитися на поколювання або печіння в постраждалій ділянці, яке потім вона перестає відчувати це і продовжує гуляти далі.
Слід пам'ятати таку важливу річ, що рум'янець на морозному повітрі, це абсолютно нормальне явище, він свідчить про розширення судин, що посилює кров'яної приплив до тканин, тобто організм як би розігріває себе самостійно. А ось якщо прийшла блідість на зміну рум'янцю, це не дуже сприятливий показник,що свідчить про наявність обмороження. Судини перестають справлятися з низькою температурою і звужуються, організм більше не бореться з холодом, шкіра блідне, втрачає свою чутливість і стає на дотик дуже холодною і твердою.
Більше ніяких особливих ознак ураження помітно не буде, але от тяжкість обмороження наростає прямо пропорційно тому часу, який буде ще проведено на повітрі.
Тривала дія низької температури, на будь яку  ділянку тіла, викликає ушкодження, так зване обмороженням.
         Допомога при переохолодженні
Як тільки на шкірі дитини з'явилися білі плями, його слід негайно завести в тепле приміщення.
Категорично забороняється занурювати уражені ділянки тіла  в гарячу воду,це спричинить руйнування судин,які стануть «вхідними воротами» для приєднання шкідливих мікроорганізмів та бактерій. Також неможна змащувати ці ділянки жирним кремом.
При обмороженні дитини слід роздягнути, і укутати в ковдру або великий рушник, надаючи тілу поступово відігрітися за допомогою природного тепла. Обов'язково слід дати тепле пиття і їжу.
Обов’язково потрібно викликати лікаря,який призначить лікування.
                Як захиститись від холоду.
Є кілька простих правил, що дозволять уникнути переохолодження та обморожень на сильному морозі.
-Носіть вільний одяг - це сприяє нормальній циркуляції крові. Одягайтеся як "капуста" - так між шарами одягу завжди залишаються прошарку повітря, відмінно утримують тепло. Верхній одяг обов'язково повинен бути непромокаючий
-Тісне взуття, сирі шкарпетки часто служать основною передумовою для появи потертостей і обмороження. В чоботи потрібно покласти теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток вдягнути вовняні - вони вбирають вологу, залишаючи ноги сухими.
-Не виходьте на мороз без рукавиць, шапки і шарфа. Кращий варіант - рукавиці з вологовідштовхувальної тканини з хутром всередині. Рукавички з натуральних матеріалів хоч і зручні та симпатичні, але від морозу не врятують. Щічки і підборіддя можна захистити шарфом. У вітряну холодну погоду перед виходом на вулицю відкриті ділянки тіла змажте спеціальним зволожувальним кремом.
-Не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих, срібних) прикрас - перстнів, сережок і т.д. По-перше, метал охолодується набагато швидше ніж тіло до низьких температур, внаслідок чого можливе «прилипання» до шкіри з больовими відчуттями і холодовими травмами. По-друге, перстні на пальцях затрудняють нормальну циркуляцію крові. Взагалі на морозі намагайтеся уникати контакту голої шкіри з металом.
-Особливо звертайте увагу на зміну кольору носа, вух та щік.
-Необхідно якомога швидше дійти до теплого приміщення. Якщо замерзли руки - спробуйте відігріти їх під пахвами.
-Не розтирайте руки снігом,ви так не зігрієтесь,а тільки пошкодите шкіру і дасте можливість приєднатись іфекції
-Як тільки ви відчули переохолодження або замерзання кінцівок, необхідно якомога швидше зайти в будь тепле місце - магазин, кафе, під'їзд - для того щоб зігрітись.
-Ховайтеся від вітру - імовірність обмороження на вітрі значно вища.
-Майте при собі,по можливості,пару змінних рукавиць
-Перед виходом на мороз треба добре поїсти-додаткова енергія вам знадобиться.
Запам'ятайте,відпускаючи дитину гуляти в мороз на вулицю,кожні 15-20 хвилин їй потрібно повертатися в тепло і зігріватися.


Краще запобігти,ніж захворіти!


Яворська Катерина Сергіївна 


лікар-педіатр шкільного відділення Міської дитячої поліклініки

Немає коментарів:

Дописати коментар